Hygiena – základní rady
Publikováno: 25. 1. 2023

Zubní kaz, zánět dásní, paradentóza i zubní kámen mají společnou příčinu. Tou je zubní plak. Naučit se čistit zuby je dovednost, kterou si člověk osvojí pravidelným tréninkem v podobě precizního čištění zubů. Tuto dovednost vás naučíme na dentální hygieně. Zde na úvod najedete pár základní doporučení, jak efektivně můžete proti zubnímu plaku bojovat.

MIKROSKOPICKÁ STOMATOLOGIE: (+420) 732 662 230
DENTÁLNÍ HYGIENA & ORTODONCIE: (+420) 739 012 444

Kdy čistit zuby?

Zubní kaz způsobují bakterie zubního plaku, které dokáží přeměnit zbytky potravy na kyseliny, jež následně rozpouští naše zuby. Nejideálnější je tedy čistit si zuby po každém jídle. Nejdůležitější je však večerní hygiena před spaním. Nejenom že zbytky potravy během spánku zůstávají na zubech celou noc, důležité je i to, že společně s námi také spí náš jazyk a slinné žlázy, které se normálně během dne podílejí na pravidelné očistě dutiny ústní. Navíc večer si dokážeme najít na čištění dostatek času.

Jak dlouho čistit zuby?

Vůbec nezáleží na tom jak dlouho si zuby čistíme, ale především jak si je čistíme. Správnou metodu čištění Vás naučíme u nás v ordinaci při dentální hygieně. Pamatujte, že jedno dokonalé vyčištění zubů je pro Vaše zuby mnohem přínosnější než několik narychlo odfláknutých čištění.

Jak by měl správný zubní kartáček vypadat?

Měl by být měkký (soft), mít malou hlavičku, co nejhustější, rovně zastřižená vlákna.

Jak kartáček správně používat?

Správnou techniku čištění si můžete prohlédnout ZDE.

Kde seženete takový kartáček?

Kartáček si můžete zakoupit v naší ordinaci a všech lékárnách

Proč používat mezizubní kartáčky?

Žádný kartáček neodstraní plak z mezizubních prostor! A právě v mezizubním prostoru vzniká většina zubních kazů!

Jaké by měly být mezizubní kartáčky?

Měly by být především šetrné k Vašim dásním, mít správnou velikost, mělo by se s nimi dát jednoduše manipulovat v ústech.

Jak zjistit správnou velikost?

V naší ordinaci Vám změříme velikost zubních prostor a určíme vhodnou velikost.

Jak mezizubní kartáčky správně používat?

Správnou techniku čištění si můžete prohlédnout ZDE.

Jak často mezizubní kartáčky používat?

Používejte je jednou denně, nejlépe před spaním. Čistěte mezizubní prostory jen jednou tam a zpět, vyvarujte se „pilování“ v mezizubním prostoru.

Proč používat zubní nit?

Žádný kartáček neodstraní plak z mezizubních prostor! A právě v mezizubním prostoru vzniká většina zubních kazů!

Kde používat zubní nit?

Zubní nit je určena především pro přední úsek chrupu.

Jak zubní nit správně používat?

Správné používání zubní nitě je obtížné, pokud tedy chcete začít používat zubní nit, obraťte se s pomocí na naši ordinaci. Rádi Vás správnou techniku čištění naučíme.

Zubní pasty ani ústní vody nám zubní plak neodstraní! Jaký tedy mají význam?

Jejich význam je především v obsahu fluoridů, které zlepšují vlastnosti našich zubů a činí je tak odolnější proti vzniku zubního kazu. Tento význam však velmi okrajový a pamatujme, že na nevyčištěné zuby flouidy nepůsobí!

Účinné látky v pastách obsažené nemohou efektivně přes vrstvu plaku k povrchu zubu proniknout. Pasty jsou tedy vždy jen doplňkem kartáčků a mezizubních kartáčků, které jako jedinné jsou schopny mechanicky plak odstranit a zajistit tak také specifický účinek zubní pasty. To co „léči“ zuby a dásně je kartáček nikoliv pasta.

Jakou pastu mám používat?

Je to naprosto jedno. Hlavně ať vám je příjemná v ústech.
Pokud sí nevíte rady s výběrem, v naší ordinaci Vám vhodnou pastu doporučíme.

Detekce plaku

Za zubní kaz, paradentózu i zubní kámen může vyzrálý (starý) zubní plak. Zubní plak je normálně téměř neviditelný, a tak je velmi težké ho dokonale ze všech míst odstranit. Dnes však již dokážeme zubní plak zabarvit pomocí detekčních tablet. Tabletu jednoduše vložíte do úst, rozkoušete a jazykem rozetřete po celých ústech. Poté vypláchnete a pomocí zrcátka si prohlédnete místa, kde vám zubní plak na zubech ulpívá. Plak, který je nejvíce nebezpečný pro vaše zuby a dásně, se obarví modře, plak nový (méně nebezpečný) se obarví světle fialově. Díky detekčním tabletám tak můžete pravidelně kontrolovat úroveň Vaší domací hygieny.

Kde detekční tablety seženete?

Nejjednodušší je zakoupit u nás v ordinaci.